ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 4776410
*
nr 477 6410
Gouache
Lenght: ()
signerad. "Fiskeläge" 37x57
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday July 30 2007
at 17:16:02
- Bid history
Time
Bidder
Bid
28/7 21:42:47
1
150 kr
29/7 21:17:45
2
250 kr
29/7 23:16:55
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
3 juni at 18:49
*
Gouache
nr 477 6410
Gouache
Lenght: ()
signerad. "Fiskeläge" 37x57
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 100 |
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday July 30 2007 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
28/7 21:42:47 | 1 | 150 kr |
29/7 21:17:45 | 2 | 250 kr |
29/7 23:16:55 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
3 juni at 18:49